למה כדאי לעטוף את חישוק הרקמה וכיצד לעשות זאת?

עודכן ב: 7 פבר 2019

חישוקי הרקמה עשויים מעץ או מפלסטיק ומשמשים למתיחת הבד במקום בו רוצים לרקום בכדי למנוע כיווצים בבד וכן בכדי לסייע לרוקמת במלאכת הרקמה. עם זאת, החישוקים יכולים לפגוע בבד, בעיקר לאחר שימוש ממושך ובמתיחת בד עדין ולכן נהוג לעטוף את החישוק בסרט בד.עטיפת החישוק אינה חובה וניתן לרקום עם חישוק שאינו עטוף, אך זה מומלץ משתי סיבות:

1. הגנה על הבד מפני החיכוך עם העץ או הפלסטיק. עטיפת החישוק בבד יוצר מגע רך יותר לבד המתוח בין החישוקים.

2. פעמים רבות שני החישוקים מהם בנוי חישוק הרקמה אינם תואמים אחד לשני באופן מושלם וישנם אזורים שאינם צמודים מספיק ונוצרים רווחים ביניהם. כך נוצר מצב שבאזורים מסוימים הבד מתוח היטב ובאזורים אחרים רופף יותר וזה יכול לפגום בעבודת הרקמה. ליפוף החישוקים בבד מעבה אותם ו"סותם" רווחים אלו וכך הבד יהיה מתוח טוב יותר.


עטיפת החישוק דורשת קצת עבודת הכנה אבל זה שווה את ההשקעה, כך תוכלי ליצור לעצמך את החישוק האישי שלך עם טביעת ידך.

אם אין לך מספיק סרט ללפף את שני החישוקים או שאין לך כוח ואת ממהרת להתחיל בעבודת הרקמה שלך, בחרי לעטוף דווקא את החישוק הפנימי. סיבה נוספת, חשובה יותר, היא אם בורג החישוק קצר מדי. לאחר שתלפפי את החישוק הפנימי, חשוב מאוד שתבדקי כמה מקום נותר לבורג של החישוק בהברגה. עטיפת הבד מעבה את החישוק ויכול להיות מצב שבו תלפפי את שני החישוקים וכבר לא תוכלי להצמיד אותם שוב יחד.


באיזה סרט בד כדאי להשתמש?

את יכולה להשתמש בכל סרט בד שתגזרי ותלפפי סביב החישוק שלך. אם את רוצה לרקום על בד מאוד עדין כדאי ללפף סרט מאותו הבד. אם את רוקמת על בד רגיל, שאינו עדין במיוחד – אני ממליצה על סרט אלכסון, עדיף סרט שעשוי מ- 100% כותנה.

סרט נוסף שיכול להתאים לליפוף החישוק הוא סרט מאריג בד בעל קווים אלכסוניים, שבדרך כלל עשוי צמר - סרט serge. סרט זה קצת עבה ולכן, כדאי לבדוק אם הוא מתאים ביחס לאורך הבורג.

יתרונם של שני סוגי סרטי בד אלו שניתן ללפף אותם באלכסון סביב החישוקים מבלי שיהיו קפלים וכיווצים בליפוף.


כיצד לעטוף את חישוק הרקמה?

1. מדדי את אורך החישוק - על מנת לדעת מהו אורך הסרט שתצטרכי תמדדי את היקף החישוק ותכפילי בשלוש. אני ממליצה לך לא לגזור מיד - תבדקי שיש לך את האורך הרצוי ואם יש יותר עדיף שתשאירי אותו ובסוף תגזרי.

2. לפני תחילת הליפוף הכיני חוט תפירה מושחל במחט בכדי לתפור את הקצה בסוף הליפוף. ניתן גם להדביק את הקצה בדבק בדים, אך במקרה זה אני ממליצה דווקא לתפור.

3. התחילי ללפף תמיד קודם את החישוק הפנימי – תגזרי את הסרט ישר בקצהו, תתחילי בחלק הפנימי של החישוק, תלפפי את הסרט מסביב לחישוק באלכסון כשחלק מהסרט עולה על הליפוף הקודם, תהדקי היטב כל ליפוף. חשוב שלא יהיו קמטים והליפוף יהיה חלק. בסוף הליפוף תתפרי בצד הפנימי של החישוק שלא יפריע לבד. יתכן ויהיה לך קצת קשה להעביר את המחט בין שכבות הליפוף. במקרה כזה, תוכלי להיעזר באצבעון.

החישוק החיצוני – באותו האופן, כפי שליפפת את החישוק הפנימי, רק חשוב לרפד היטב את קצוות החישוק במקום של הבורג. בסוף הליפוף כסי גם את הקצה השני ותפרי תפר חיזוק בסוף שאף הוא יהיה בצד החיצוני של החישוק שלא יפריע לבד שנהדק בתוכו.


אני מצרפת לך כאן סרטון מתוך הסדנא שלי - הגן הרקום - סדנת רקמה למתחילות - בו אני מסבירה למה כדאי לעטוף את חישוק הרקמה ומדגימה כיצד לעשות זאת:אם עוד לא צפית בסרטון המדריך לרוקמת המתחילה - לחצי כאן

מכל הלב,

רבקה

397 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול